Skulptorja Suzana Varvarica Kuka, studiuese e shkëlqyer e arteve pamore

Skulptore. Piktore kostumesh. Kuratore. Studiuese e Artit. Autore librash. Sot feston 69-vjetorin e lindjes.

Perikli Çuli, skulptori i “Universit”

"Skulptor i Merituar" dhe"Laureat i Çmimit të Republikës". Një nga skulptorët modernë në artet pamore.

Fuat Dushku, skulptori i monumenteve

Bëri shtatoren e dijetarit gjerman me bronzin e ish-monumentit të Enver Hoxhës, si dhe të busteve të Stalinit dhe Leninit.

Rekuem për një shpirt

Shtëpia e piktorit Ramadan Karanxha ishte e mbushur plot me tablo, punime në kocka e brirë bagëtish dhe rrethuar me…

“Migrantes”, Agim Sulaj shkëlqen edhe në Portugali

Një tjetër ekspozitë e sukseshme ndërkombëtare nga mjeshtri i shquar vlonjat.

Pjerin Sheldija, “Mikelanxhelo i Shkodrës”!

Mbi 200 afreske në 36 kisha. Tri vepra në Vatikan. I nderuar nga Papa Benedikti i XVI. "Mirënjohja e Shkodrës".

Fuat Dushku, skulptori i monumenteve

Bëri shtatoren e dijetarit gjerman me bronzin e ish-monumentit të Enver Hoxhës, si dhe të busteve të Stalinit dhe Leninit.

Agron Bytyçi, surrealisti i artit kosovar

Piktori nga Kosova të befason me krijimtarinë e tij. Një "Salvador Dali" i ri, por krejt i dallueshëm.

Skulptori francez Richard Orlinski ekspozon te Piramida në Tiranë

Magjia e Javëve Kulturore Ndërkombëtare vjen sot në kryeqytet me hapjen e Javës së Kulturës Franceze.

Blog -Prof. Dr. Ferid Hudhri

“Vila Albani”, ndër muzetë e parë të artit në botë

E themeluar nga kardinali shqiptar, Aleksandër Albani, është një kontribut i çmuar në kulturën botërore.

Blogu – Agim Janina

Rekuem për një shpirt

Shtëpia e piktorit Ramadan Karanxha ishte e mbushur plot me tablo, punime në kocka e brirë bagëtish dhe rrethuar me…

Blog – Luan Rama

Ky artist, Dastid Miluka!

Ky artist i do gratë me ngjyrat e Chagallit, i do me okrën dhe blunë e Van Gogh.

Studiuesit e Artit

Kolë Idromeno, themeluesi i artit realist

Legjenda e origjinës së pikturës realiste shqiptare e ka zanafillën në Shkodrën e shekullit XIX.

Koleksionizmi si fenomen!

Koleksionizmi i artit është një fenomen që daton me antikitetin greko-romak. Si është Shqipëria në këtë pikë?

DashArt.al

“Tirana Photo Festival 2024”, Eduart Gjino fiton Çmimin e Parë

Juria përbëhej nga fotografi i njohur, Roland Tasho, gazetarja Monika Stafa dhe fotografja Rozafa Shpuza.

Qerim Vrioni

Gegë Marubi, figurë e shquar e fotografisë shqiptare

Më 28 maj 2024, mbushen 40 vjet nga dita kur u nda nga jeta fotografi i njohur shkodran.

DashArt.al

Ekspozita “Lana”, një përzgjedhje nga arkivi i rrallë i fotografit Roland Tasho

Ekspozita do të hapet ditën e mërkurë, më 20 Mars, ora 18:00, te Galeria e Arteve Tiranë.

DashArt.al

“Kërcimi i hutave”, fotografi Jetmir Troshani merr Çmimin e Parë Ndërkombëtar të “FIOF 2024”

Shkodrani e fitoi në kategorinë Fotografia e Natyrës dhe Jetes së Egër nga Fondi Internacional për Fotografinë (FIOF)

“Arti në diktaturë”, Nestor Jonuzi: Censura ka qenë e tmerrshme!

Piktori i njohur vlonjat rrëfehet në emisionin “Mes dy botëve” nga Helidon Haliti në RTSH.

Helidon Haliti: Muralet e Tiranës janë projekti im më i mirë!

"Mjeshtri i Madh", piktori Helidon Haliti, intervistë për gazetën letrare "ExLibris"

“Tirana Photo Festival 2024”, Eduart Gjino fiton Çmimin e Parë

Juria përbëhej nga fotografi i njohur, Roland Tasho, gazetarja Monika Stafa dhe fotografja Rozafa Shpuza.

Majlinda Kelmendi, në kërkim të sublimes në art!

Ekspozita "Qenia më vehte dhe qenia për vehte" është hapur në Gallery 70, te “Toptani Shoping Center” (2-30 nëntor).

Shqiptarët festojnë Ramazanin, viti 1881

Gravurë e piktorit britanik Richard Caton Woodville (1856 -1927)

Hapet Muzeu i Forcave të Armatosura, nga Iliria dhe deri në ditët e sotme

Kryeministri Edi Rama: Janë dëshmi reale e historisë së ushtrisë shqiptare

Dashnor Kullolli, biznesmeni i suksesshëm i materialeve të artit

REPORTAZH nga "D.Kullolli Art Studio" ku tregtohen markat më të mira në botë të materialeve të artit

Kurset e pikturës evidentojnë talentet e rinj në Përmet

Kursi i pikturës në shkollën 9-vjeçare "Nonda Bulka" është një mundësi e shkëlqyer për të zhvilluar aftësitë artistike të nxënësve.

Michelangelo, artisti polivalent

460 vjet më parë, më 18 shkurt 1564, vdiq në Romë, gjeniu Michelangelo Buonarroti.

Grafikat e Ark. Andi Papastefani: Derë në Teqenë e Frashërit

Arkitekti Andi Papastefani është edhe një ndër grafistët më të njohur dhe autor i dy librave me grafika.

Stilistët e rinj të modës në “Maison de l’Albanie”

Instituti Ndërkombëtar i Modës – Izet Curri

Bloger.al

Adi Puleshi, piktorja unike!

Nëse arti shqiptar ka një piktore me individualitet artistik të dallueshëm, ajo është Adriana Puleshi.

Anagnosti, erdhi dhe mbeti në majë!

Mjeshtri i ndërtimit të karaktereve shqiptare! Dramaturgu i psikologjive të ngarkuara emocionalisht!

Histori

Akademik Rexhep Ferri, figurë e ndritur e artit mbarëkombëtar

"Të qoftë dheu i lehtë mik i dashur. Ke lënë pas një trashëgimi të pashoqe ne arte"