Skulptori shqiptar, Ylli Plaka i dhuron instalacion arti qytetit italian Savona

Mediat italiane i kushtojnë artikuj të posaçëm gjestit të artistit shqiptar që jeton prej 33 vitesh në vendin fqinjë

Vasil Rakaj, skulptori shqiptar i famshëm në SHBA

Media amerikane “News12 Connecticut”, reportazh të posaçëm për Rakajn. Sot, Vasili feston 70-vjetorin.

Livadhet e shpresës!

Ekspozita e skulptorit Pjerin Kolnikaj do të hapet ditën e mërkurë, datë 20 mars ore 19:00 te Galeria FAB

Ferid Kola, skulptori i shpirtit të Shkodrës

“Po aq sa si skulptor, ai qëndron nalt edhe si profesor, veprimtar qytetnor gjithashtu”

Kristaq Rama, “Skulptori i Popullit”

Dalta legjendare e Kristaq Ramës i ka dhuruar artit shqiptar vepra madhështore!

Ta gëzosh 70-vjetorin Llambrini Dëna!

Një jetë kushtuar artit. Skulptorja e mirënjohur beratase sot mbush 70 vjeç

Besim Çaushi, skulptori i famshëm në Greqi

Beso përfaqësoi Shqipërinë në Bienalen e Pekinit (Kinë) me veprën “Zeusi dhe Evropa” (bronz)

Qazim Arifi, “Oscari” i skulpturës!

Qazim Arifi konsiderohet si “poeti i skulpturës”, nga kritiku me famë ndërkombëtare Vittorio Sgarbi.

Agim Janina: Odhise Paskali, pionieri i parë i skulpturës shqiptare!

120-vjetori i Odhise Paskalit, akademik, themelues i artit të skulpturës në Shqipëri, eseist dhe mendimtar

“Foleja e shpirtit”, skulptori Ylli Plaka hap ekspozitë në Itali

Galeria “Arianna Sartori” e Mantovës prezanton ekspozitën e re personale të skulptorit shqiptar