Skulptori francez Richard Orlinski ekspozon te Piramida në Tiranë

Magjia e Javëve Kulturore Ndërkombëtare vjen sot në kryeqytet me hapjen e Javës së Kulturës Franceze.

Vasil Rakaj, skulptori shqiptar i famshëm në SHBA

Media amerikane “News12 Connecticut”, reportazh të posaçëm për Rakajn. Sot, Vasili feston 70-vjetorin.

Një histori e famshme, dashurie dhe arti: Dina Vierny dhe Aristide Maillol

“Ti japësh shpirt bronxit dhe mermerit”

“Puthja e Kupidit”, sensualiteti i dashurisë sublime!

Kjo vepër është tejet romantike dhe pasionante, dallohet një fisnikëri dashurie në përqafimin e tyre

Besim Çaushi, skulptori i famshëm në Greqi

Beso përfaqësoi Shqipërinë në Bienalen e Pekinit (Kinë) me veprën “Zeusi dhe Evropa” (bronz)

Qazim Arifi, “Oscari” i skulpturës!

Qazim Arifi konsiderohet si “poeti i skulpturës”, nga kritiku me famë ndërkombëtare Vittorio Sgarbi.

Agim Janina: Odhise Paskali, pionieri i parë i skulpturës shqiptare!

120-vjetori i Odhise Paskalit, akademik, themelues i artit të skulpturës në Shqipëri, eseist dhe mendimtar

“Foleja e shpirtit”, skulptori Ylli Plaka hap ekspozitë në Itali

Galeria “Arianna Sartori” e Mantovës prezanton ekspozitën e re personale të skulptorit shqiptar

Mira Kuçuku pikturon alkiminë dhe magjinë në tym

Një ekspozitë në “Maison de l’Albanie” që duhet ta shikoni!

Altin Hoxha, skulptori nga Mallakastra që kthen gurët në vepra arti

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, ndau sot historinë e suksesit të skulptorit Altin Hoxha