Gonxhja: Piktorët e vegjël shqiptarë vlerësohen me çmime në konkursin ndërkombëtar në Portugali

Talentet e rinj u vlerësuan me Çmim të Artë, Çmime të Argjendta dhe Çmime Nderi në Konkursin e 24-t Ndërkombëtar të Artit të mbajtur në Évora, Portugali.

“Krijuesit e ndaluar në artet pamore: Edison Gjergo dhe koha e tij”

Studiuesja Suzana Varvarica-Kuka: Edison Gjergo, me pikturën, mendimin dhe jetën e tij shkroi disidencën e vet

Pas pikës kufitare të Kapshticës, edhe Qafë Thana mbulohet nga arti i ngjyrave

Artistja polake Maria-Rosa Szychowska pasi ka pikturuar Kapshticën, po realizon muralen edhe në fasadën e godinave në Pikën Kufitare Doganore të Qafë Thanës

Çelet në Korçë ekspozita në nderim të piktorit Vangjush Tushi

Ekspozita në nder të piktorit Vangjush Tushi do të jetë e hapur për 3 ditë radhazi në galerinë “Guri Madhi”

Art dhe fotografi!

Diplomohen studentët e brezit të parë të programit të studimit Fotografi në Universitetin e Arteve.

Artistja polake, murale në pikëkalimet kufitare të Kapshticës dhe Qafë Thanës

Maria-Rosa Szychowska po realizon muralen në fasadën e godinës në pikën kufitare e doganore të Kapshticës.

Përurohet në Pogradec mozaiku “Iliria” nga Anastas Kostandini

Mozaiku përfaqëson historinë 2500-vjeçare ilire në Selcën e Poshtme, aty ku janë të vendosur varret e mbretërve ilirë

Gonxhja: “Çelësi Shqiptar”, porta simbolike e Shkodrës

Vepra e Alfred Mirashit – MILOT është ndër fituesit e Konkursit ndërkombëtar “Art në Hapësira Publike”, e financuar nga MEKI.

“Gratë e Tiranës”, ekspozitë për artin dhe solidaritetin në Piramidën e Tiranës

Ekspozita “Gratë e Tiranës”, nismë e Aleancës së Grave Këshilltare Bashkiake të Tiranës do të hapet më 5 qershor tek Piramida në Tiranë.

Agim Sulaj, piktori me 250 çmime ndërkombëtare!

Piktori dhe karikaturisti i famshëm vlonjat numëron deri tani 36 ekspozita personale.