Vasil Rakaj, skulptori shqiptar i famshëm në SHBA

Media amerikane “News12 Connecticut”, reportazh të posaçëm për Rakajn. Sot, Vasili feston 70-vjetorin.


Nga Dash Frashëri

Skulptori Vasil Rakaj ka krijuar një emër të respektuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Media amerikane News12 Connecticut i ka kushtuar një reportazh të posaçëm.

Veprat e Rakajt janë ekspozurar në Shtëpinë e Bardhë, Pallatin Buckingham dhe Vatikan”

“Skulptori i lindur në Shqipëri, Vasil Rakaj, i cili tashmë jeton në Ansonia, ka krijuar vepra të disa prej figurave më të njohura të historisë. Nga skulpturat që variojnë nga format e vogla të tavolinës dhe relievet deri te monumentet madhështore të përmasave reale, të derdhura dhe prej bronzi, vepra e Rakaj është paraqitur në Shtëpinë e Bardhë, Pallatin Buckingham dhe Vatikan”, shkruan media amerikane News12 Connecticut.

Sot, Vasili mbush 70 vjeç. DashArt.al i uron edhe 1oo!

 

Lexo më shumë nga

Ekspozitë “In memoriam” për piktorin Nexhmedin Musaj

Në Galerinë e Artit "Eduard Lear" në Berat u hap ekspozita në nderim të piktorit të shquar beratas.

Sadik Kaceli, peneli i artë!

"Artist i Merituar" , "Artist i Popullit", "Nderi i Kombit". Një piktor që modernizoi shkollën shqiptare të arteve.

Sadik Kaceli, peneli i artë!

"Artist i Merituar" , "Artist i Popullit", "Nderi i Kombit". Një piktor që modernizoi shkollën shqiptare të arteve.

Myslimanizmi lirik

imami Abdullah Kolgjini krijoi këtë "lehva" të dashuruarish në xhaminë e Floqit