Vjosa Osmani: Mirë se vini Ismail Kadare në familjen e madhe të Kosovës!

Në qershor të këtij viti, Presidentja Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka dorëzuar sot shkrimtarit të madh Ismail Kadare, dekretin e nënshtetësisë së Republikës së Kosovës.

Në një postim në rrjetet sociale, Osmani ka ndarë fotot nga takimi, ku i ka dorëzuar Kadaresë dekretin e nënshtetësisë së Kosovës.

“Sot shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare, nderit të kombit tonë, ia dorëzova dekretin e nënshtetësisë së Republikës së Kosovës. Mirë se vini Ismail Kadare në familjen e madhe të Kosovës! Rrëfimet tuaja le të vazhdojnë ta pushtojnë botën duke na kujtuar fuqinë e letërsisë për t`i formësuar perspektivat, sfiduar normat dhe nxitur dialogun”, theksoi Osmani.

Në qershor të këtij viti, Presidentja Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”, më i larti të cilin e jep Republika e Kosovës për personalitetet më të shquara të kulturës, artit, dhe shoqërisë.


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani zhvilloi një vizitë shtetërore dyditore në Shqipëri, ku zhvilloi takime me Presidentin, Bajram Begaj, Kryeministrin Edi Rama, si dhe vizitoi qytetin e Beratit dhe Durrësit.

Lexo më shumë nga

“Posteri”

Posteri i një ekspozite është komunikimi i parë i artistit me artdashësit dhe publikun.

“Dhoma e pasme” e Buron Kacelit

Me këtë titull intrigues të përzgjedhur nga kuratorja Edit Pula, u hap ekspozita e Buron Kacelit te GAT.

Zef Shoshi, “aristokrati” i portretit

Portretisti mitik i Enver Hoxhës. E nisi pikturën si "Kopjuesi" i Da Vinçit. Famija "Shoshi, një dinasti në artin shqiptar.

Myslimanizmi lirik

imami Abdullah Kolgjini krijoi këtë "lehva" të dashuruarish në xhaminë e Floqit